DomůRady a NávodyZatím žádná náhrada. Reaktory mohou mít palivo jen z Ruska

Zatím žádná náhrada. Reaktory mohou mít palivo jen z Ruska

Jaderná energie, taxonomie a nové jaderné technologie byly hlavním tématem prvního zasedání představitelů Visegrádské skupiny (V4) v rámci předsednictva SR v pátek v Mochovcích v okrese Levice.

Předsednictvo ve V4 převzala SR 1. července letošního roku. \“Chceme otevřít několik důležitých témat, která nás spojují, jaderná energetika je jednoznačně jednou z nich,\“ řekl státní tajemník Ministerstva hospodářství SR Karol Galek.

Aktuálně nejdiskutovanějším tématem souvisejícím s provozem jaderných elektráren nejen na Slovensku je téma dodávek jaderného paliva. Jediným dodavatelem pro slovenské elektrárny je ruská společnost, Slovensko však hledá i další možnosti.

„Tyto diskuse už několik měsíců aktivně probíhají, možnosti dodávek jsou na stole a do budoucna nám umožňují nahradit to, co dosud zajišťovala ruská strana,“ řekl Galek.

Dodavatelem paliva pro jaderné bloky VVER 440, které kromě Slovenska fungují také v České republice, Maďarsku, ve Finsku a na Ukrajině, je dceřiná společnost ruské státní firmy Rosatom TVEL.

„Jiné certifikované palivo pro reaktory typu VVER 440 ve světě zatím neexistuje,“ potvrdil Galek.

coal power station and night blue sky

Palivo pro reaktory typu VVER 1000 je certifikováno již iu jiných výrobců, americká společnost Westinghouse jej nabízí již několik let. Právě tato firma by podle Galeka dokázala v relativně krátké době nahradit ruské dodávky paliva pro VVER 440. „Evropská unie by dokázala zastřešit certifikaci pro všechny země, kterých se to týká, protože jde o zdlouhavý a finančně náročný proces,“ konstatoval Galek.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek