DomůRady a NávodyUnikl nouzový plán Bruselu: Topte na 19 °C, nevypínejte atomky, tak se...

Unikl nouzový plán Bruselu: Topte na 19 °C, nevypínejte atomky, tak se předejde energetické krizi

Evropská komise připravuje návrhy řešení, aby se přes zimu předešlo energetické krizi. Brusel očekává, že Rusko bude dále snižovat dodávky plynu. Proto chce předejít, aby došlo ke krizové situaci.

Plán s konkrétními opatřeními má Brusel představit už příští týden, informují britské ekonomické noviny The Financial Times. Mezi konkrétními řešeními má být podle novin doporučení, aby se ve veřejných budovách topilo na 19 stupňů Celsia či klimatizovalo na úroveň 25 stupňů Celsia.

Státy mají také rozjet kampaně s výzvami, aby se šetřilo energiemi. Více se má také zainvestovat do obnovitelných zdrojů energií.

Firmám se mají poskytnout motivace, aby omezily spotřebu plynu před zimou. Plán, které noviny viděli, se jmenuje „plán ke snížení poptávky po plynu“. Evropská komise ho pro noviny odmítla komentovat. Píše se v něm i to, že pokud by došlo k nedostatku plynu, mají se utlumovat některé energeticky náročné průmyslové sektory.

Další z bodů je, aby země předčasně neukončovaly činnost jaderných elektráren. Rovněž uhelné elektrárny mají být vyňaty z emisních povolenek, které státy musí dodržovat.

Slovensko zachraňují nové plynové terminály, zásob máme nejvíce v EU. Krize je zažehnaná, tvrdí Sulík
Pokud se začne hned pracovat na omezení spotřeby plynu, před zimou lze ušetřit až třetina spotřeby, vyzývá Evropská komise, píše se v plánu podle Financial Tims.

„V plánu není žádné velké opatření, ale myslím si, že v každé zemi by to mohlo fungovat,“ citují noviny nejmenovaného diplomata EU.

Horizontal image of huge new modern factory with robots and machines producing industrial plastic pieces and equipment. Wide angle view of futuristic machines and long aisle.

Unie až 40 procent své spotřeby plynu má z Ruska. No v polovině června se přeprava přes hlavní potrubí Nord Stream 1 snížila o 60 procent. Momentálně probíhá odstávka tohoto plynovodu, přičemž několik zemí se bojí, že ruský prezident Vladimir Putin a Gazprom již dodávky neobnoví, aby tak ještě více zvedly ceny plynu a zasáhly evropské státy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek