DomůPro MužeOdstávka Nord Streamu se natahuje za týden. Brzdí ji převoz turbíny z...

Odstávka Nord Streamu se natahuje za týden. Brzdí ji převoz turbíny z Kanady přes Německo

Kanada poslala 17. července letadlem do Německa opravenou turbínu pro kompresorovou stanici plynovodu Nord Stream. S odvoláním na pondělní vydání ruského deníku Kommersant, který vycházel z vyjádření osob obeznámených se situací, o tom informovala agentura Reuters.

Pokud se nevyskytnou problémy s logistikou a celní kontrolou, potrvá dalších pět až sedm dní, než se turbína dostane do Ruska, uvedl deník.

To však zároveň znamená, že plný provoz Nord Streamu 1 bude moci být obnoven nejdříve v pátek 29. července, tedy o týden později, než bylo plánováno. Původně se totiž měl provoz obnovit už právě tento pátek, tedy 22. července.

„V pátek se má po plánované údržbové odstávce obnovit provoz plynovodu Nord Stream 1. Jenže se tak podle všeho nestane. Rusko totiž v té době stále nebude mít k dispozici turbínu do plynovodní kompresní stanice Portovaje. Výrobce a „servisák“ turbíny, firma Siemens Energy Canada, až včera zařízení odeslal z revizní kontroly přes Německo do Ruska. Tam by turbína měla dorazit v neděli. Další čtyři dny může trvat její „nahození“ do běžného provozu,“ vysvětluje český ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.


Původně bylo v plánu přepravovat turbínu lodí, nakonec však byla zvolena letecká doprava. Dále bude turbína přepravována trajektem a po souši přes Helsinky do Ruska. Kompresorové nádraží Portovaja se nachází u obce Torfianovka ležící v Leningradské oblasti a asi 20 kilometrů od hranice s Finskem.

S přihlédnutím k době potřebné k instalaci turbíny na kompresorové stanici Portovaja by tedy měla být plynová kompresorová jednotka připravena k čerpání plynu do Nord Streamu začátkem srpna.

Horizontal image of huge new modern factory with robots and machines producing industrial plastic pieces and equipment. Wide angle view of futuristic machines standing on flooring and having the monopole of all work, taking the place of human work. There is not necessary use human hand. Wide angle, view, no people, space for copy.

List Kommersant napsal, že ruská plynárenská společnost Gazprom zatím nepotvrdila, že zvýší průtok přes Nord Stream, když dostane opravenou turbínu.

Gazprom podle ruského deníku vysvětlil, že čeká, až Siemens zdokumentuje možnost vrácení opravených turbín pro Nord Stream do Ruska, jakož i další plnění závazků k jejich opravě a údržbě.

Gazprom 16. června snížil úroveň dodávek přes plynovod Nord Stream na 40 procent nominální kapacity, přičemž se odvolal také na problémy s opravou a dodávkou plynových turbín do stanice Portovaja.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek