DomůPro MužeLast minute v Turecku vyjde o polovinu levněji

Last minute v Turecku vyjde o polovinu levněji

Levnější než v zahraničí u moře. Taková je většinou dovolená na Slovensku. Ale všudypřítomná inflace se promítla i do cen zdejších hotelů a restaurací.

Zběžný pohled na ceny říká, že pokud by rodina se dvěma dětmi chtěla strávit týden v jednom ze slovenských aquaparků, vyšlo by ji to na zhruba 1900 eur. Cena je orientační za ubytování na šest nocí se snídaní v chatkách v blízkosti Tatralandie, aquaparku u Liptovského Mikuláše. Nejen ubytování je dražší než loni. Ceny se zvedly i za služby.

\“Když dovolenouji doma na Slovensku, tak mě to stojí určitě méně, než když letím za hranice,\“ řekla pro Pravdu Kateřina Šarafínová, manažerka pro komunikaci Visit Liptov, sdružení, které propaguje turismus na Liptově.

Podle ní jsou výhody dovolené doma jasné: dodatečné hygienické či palivové příplatky lidí nepřekvapí tak, jak je tomu v případě leteckého zájezdu. Ve Visit Liptov si dali udělat průzkum mezi hoteliéry a vyšlo jim, že více než 50 procent provozů ceny nezvyšovalo a ty, které ceny zvýšily, tak učinily do maximálně deseti procent.

Za méně než polovinu přitom může stejná rodina strávit týden například u moře v Turecku. Last minute s rakouskou cestovní kanceláří lze aktuálně na internetu nalézt i za konečnou cenu pro čtyři lidi 879 eur. V ceně je letecká doprava, ubytování a snídaně.

Pokud by si oproti slovenské dovolené mírně připlatili, mohou už začátkem srpna odletět na týden do Spojených arabských emirátů – například na dovolenou ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Abú Dhabí pro čtyři za 2200 eur.

Vývoj kurzů přeje rekreantům. Skokanem roku je Turecko, výhodný přepočet je iv Maďarsku
„Každý klient, který si u nás rezervoval pobyt, zaplatí pouze částku, za kterou si pobyt rezervoval. Žádné doplatky způsobené zvyšováním cen vstupů nejsou,“ ujišťuje klienty i Martin Galajda, mluvčí pro Tatry Mountains Resorts (TMR), které zastřešuje několik hotelů ve Vysokých a Nízkých Tatrách.

Kdokoli uzavřel smlouvu o ubytování v předstihu, platí u něj ceny a podmínky, které byly dohodnuty v době uzavírání této smlouvy. „Doložky o doplacení z důvodu nárůstu cen se v domácích ubytovacích zařízeních nezvyknou uplatňovat,” vysvětluje Marek Harbuľák, prezident hotelů a restaurací Slovenska (AHRS).

Hot Air Balloons rise up over the Goreme Valley in Cappadocia, Turkey

Při výběru dovolené však nerozhoduje jen cena. I když je vždy důležitým kritériem pro výběr místa pobytu. Část Slováků si podle Harbuláka dělí dovolenou na dvě části. Jednu tráví v zahraničí, tu druhou doma na Slovensku.

Ve prospěch strávení dovolené u nás hrají také ceny benzínu a nafty. Čím méně času stráví rodina za volantem, logicky, tím méně zaplatí za paliva. „Během letošního léta však mnohé trápí i vysoké ceny pohonných hmot, které v případě dovolené v zahraničí mohou být výraznou nákladovou položkou,“ poznamenal Harbuľák.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek