DomůPro MužeInvestiční byt v Bratislavě? Peníze se vám vrátí až po 30 letech

Investiční byt v Bratislavě? Peníze se vám vrátí až po 30 letech

Prudký růst cen bydlení výrazně prodlužuje návratnost u investičních bytů určených k pronájmu. V Bratislavě se návratnost jednopokojového bytu v centru prodloužila od ledna do června 2022 o více než čtyři roky na 30,5 roku. Předběhla tím i Varšavu (27,3 roku) a Budapešť (30,1 roku). Vyplývá to z analýzy evropské brokerské společnosti ProfitLevel.

Nejvýhodnější investicí do bydlení určeného k pronájmu zůstávají podle analýzy nadále španělská letoviska. Jednotkou je Valencia se 17letou návratností nákupu investičního bytu, následovaná Barcelonou s 19 lety. Na třetím místě v žebříčku výhodných investic jsou Atény, kde se investorovi částka za nákup bytu na nájemném vrátí za 20 let.

Mezi místa, kde se za poslední pololetí návratnost investic nejvíce prodlužovala, patří řecké destinace. V případě Řecka paralelně rostly ceny investičních bytů a zároveň klesalo tržní nájemné. Například v Heraklionu na Krétě se návratnost za posledního pololetí prodloužila z 23 na 36 let, tedy o více než 50 %. V Marseille návratnost narostla o třetinu, přesto se stále drží pod 29 lety.

K městům, kde se návratnost prodloužila nejvíce, patří také Bratislava. Za posledních šest měsíců v hlavním městě Slovenska narostla návratnost investice do bytu k pronájmu z 26 na více než 30 let pro výrazný růst cen. Ze střední Evropy se návratnost prodloužila už jen v Krakově, o čtyři roky na 29 let. V Budapešti se návratnost téměř nezměnila, představuje 30 let. Ve Varšavě se dokonce investice aktuálně vrátí dříve než před pololetím a je na úrovni 27 let. V této statistice je na tom nejhůře Praha a Vídeň. Investice do jednopokojového bytu v centru města se v Praze vrátí za více než 35 let a ve Vídni za téměř 39 let.

Vůbec nejdelší návratnost má zároveň investice do bytu k pronájmu v Mnichově s více než 40 lety. V Dubrovníku se investice do bytu vrátí podobně, až po 39 letech.

„První pololetí ve sledovaných evropských destinacích až na výjimky přineslo další růst cen bytů vhodných k investici. Tržní nájemné tomu však ve většině případů nestačilo a v některých městech dokonce klesalo. Výsledkem je tak stále delší doba návratnosti prostředků, které majitel bytu za jeho koupi utratil,“ konstatovala hlavní analytička ProfitLevel Lucie Žárská.

Exterior view of modern apartment building offering luxury rental units in Silicon Valley; Redwood City, San Francisco bay area, California

Analýza porovnává evropské tržní prodejní ceny a tržní nájemné u jednopokojových bytů o ploše 50 čtverečních metrů v centrech měst. Analytici srovnávají turistické destinace u Středozemního moře a ve střední Evropě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek