DomůRady a NávodyZápadní banky by se rádi zbavily poboček v Rusku, Rusové to chtějí...

Západní banky by se rádi zbavily poboček v Rusku, Rusové to chtějí blokovat

Rusko bude blokovat prodej ruských divizí zahraničních bank, protože ruské banky působící v zahraničí normálně fungovat nemohou. Řekl to podle agentury Reuters náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev

„Diskutovali jsme o tom v naší subkomisi. Dokud se situace nezlepší, nedáme souhlas k prodeji ruských divizí zahraničních bank a jejich aktiv,“ řekl v pátek Mojsejev. Zároveň nevyloučil, že ministerstvo financí by mohlo do budoucna podpořit přesun ruských divizí zahraničních finančních ústavů pod kontrolu ruských státních bank, citoval Reuters ruskou agenturu RIA Novosti.

Francouzské bance Société Générale se mezitím podařilo prodat svou divizi Rosbank společnosti Interros Capital napojenou na ruského oligarchy Vladimira Potanina. Další banky, včetně rakouské Raiffeisen, italské UniCredit a americké Citigroup, které mají v Rusku největší divize, však stále hledají řešení.

Divize těchto tří bank kontrolovaly ke konci loňského roku v Rusku aktiva v hodnotě 3,5 bilionu rublů (59,95 miliardy eur). Pro srovnání, v případě největší ruské banky Sberbank to bylo 38 bilionů rublů.

Group of people in a line at an ATM waiting to make a cash withdrawal

Ruský bankovní sektor se dostal po útoku Ruska na Ukrajinu koncem února do problémů. Západ v důsledku invaze uvalil na ruské hospodářství, včetně bankovního sektoru, bezprecedentní sankce, přičemž řadě velkých bank zablokoval přístup do globálního platebního systému SWIFT a omezil jejich schopnosti pracovat s cizími měnami.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek