DomůRady a NávodyKdy je čas na upgrade herního PC?

Kdy je čas na upgrade herního PC?

Pakliže jste majitelem herního počítače a začínáte mít problémy s hraním nejnovějších titulů, je množná na čase začít uvažovat o tom, zda by váš počítač nepotřeboval upgrade. To by byla ve zkratce odpověď na otázku, kdy je čas na upgrade herního PC.

Je to jednoduché – v momentě, kdy zkrátka vaše herní pc přestane zvládat nároky vývojářů na nejnovější hry a máte problémy je spustit, popřípadě titul neběží plynule. Žádný vášnivý hráč se nehodlá smířit s tím, že nebude moci hrát novinky. A pokud ano, chce je se všemi detaily a bez problémů. Není však tak snadné se rozhodnout kdy a jaké komponenty si pořídit.

V tomto článku se nicméně podíváme na to, jaké jsou klíčové faktory, jenž je potřeba zohlednit při výběru nových komponentů. Dále také na to, jaké jsou vůbec alternativy v momentě, kdy se rozhodnete ke koupi nového herního počítače.

Ruku na srdce, není to zrovna levná záležitost, proto pro vás mohou být zajímavé i alternativy, které vám pomohou výrazně ušetřit.

Jaké komponenty upgradovat?

Nejdůležitější komponenty, které jsou zcela zásadní pro plynulý chod herního pc, jsou grafická karta, procesor a RAM, dále také disk a zdroj. Pakliže se rozhodnete upgradovat grafickou kartu, měli byste zkontrolovat, zda máte dostatečně výkonný zdroj, aby novou kartu zvládl.

Stejně tak je třeba zohlednit kompatibilitu se základní deskou. V případě upgradu procesoru, budete muset pravděpodobně vyměnit i základní desku a RAM. Pokud vám právě RAM již nestačí, můžete ji poměrně jednoduše přidat. Podívejme se však na každý komponent zvlášť.

Grafická karta

To je nejdůležitější komponent, který byste měli upgradovat, pakliže chcete hrát nejnovější hry s vysokým rozlišením a detaily. Nové grafické karty totiž nabízí vyšší výkon a více paměti, což poté umožňuje lepší herní zážitek. Doporučujeme pak vybrat takovou, která podporuje nejmodernější technologie, jako je třeba ray tracing.

Procesor

Pokud vaše současné CPU atakuje své limity a hry se vám sekají, měli byste zvážit upgrade procesoru. Pokud máte starší, doporučujeme přejít na modernější platformu, která vám umožní využívat výhody novějších technologií.

Paměť RAM

Pro současné hraní se doporučuje disponovat RAM alespoň o hodnotě 16 GB, ale náročnější hry mohou požadovat už 32 GB. To je ideální velikost, která by vám měla nějakou dobu stačit. Výrazně vám to pomůže zrychlit váš počítač na hry. Obecně však můžeme říci, že čím více, tím lépe. 

Disk

Jestli váš počítač disponuje klasickým HDD diskem, doporučujeme přejít na modernější SSD disky. Ty jsou užitečné proto, že nabízí vyšší rychlost přístupu k datům, což poté vede k rychlejšímu načítání her a celkovému výkonu počítače. Pokud ovšem už SSD disk máte, mohla by vás zajímat alternativa v podobě ještě výkonnějšího NVMe disku.

Zdroj

Pakliže uvažujete upgradovat kterýkoliv z komponentů, může být poté potřeba vyměnit také napájecí zdroj, přičemž se tomu pravděpodobně nevyhnete. Nezapomínejte totiž na to, že nové komponenty mohou mít vyšší nároky na energii a starý zdroj už nemusí stačit.

Repasovaný herní počítač jako alternativa

Nákup nového herního počítače může být vskutku velice drahou investicí, nicméně ne vždy je to nutné. Zajímavou možností proto může být pořízení repasovaného počítače. Repasovaný herní počítač je totiž levnou alternativou pro majitele herních počítačů, kteří chtějí upgradovat svůj počítač, ale neutratit během toho příliš peněz.

Na druhou stranu, spousta lidí z toho má strach, třebaže zcela zbytečně. Repasované počítače totiž nejsou v ničem horší. Obvykle totiž pocházejí z různých předváděcích akcí či ukončených leasingů. Často také nabízí modely z nejnovějších modelových řad výrobců.

Navíc, před prodejem vždy procházejí náročným testováním, což vám dodá záruku kvality. Právě ta možnost ušetřit je pak zajímavá kvůli tomu, že zbylé peníze můžete použít na pořízení výkonnější grafické karty, která je pro PC na hry zcela zásadní. Asi největší výběr v ČR najdete např. na Eurotech.cz.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek