DomůRady a NávodyK čemu se hodí neoprenové boty a rukavice

K čemu se hodí neoprenové boty a rukavice

Neoprenové rukavice a boty platí za zcela nezbytnou součástí výbavy sportovců a dalších milovníků vodního živlu. Proč byste je určitě neměli opominout? 

Proč si pořídit na vodu patřičné doplňky

Kiteboarding, wakeboarding, paddleboarding a další vodní sporty vyžadují patřičné vybavení. Do něj by měly mimo jiné patřit i neoprenové boty a rukavice. Zdánlivě nenápadné doplňky vám mohou pomoci v mnoha situacích.

V období jara ještě nemusejí okolní podmínky příliš přát a voda bývá chladnější. Pakliže si ale nechcete zkracovat sportovní sezónu, pomohou vám právě neoprenové rukavice a boty. Ty totiž společně s neoprenem oblečeným na těle velmi účinně izolují před chladnější vodou.

Stejně tak snižují riziko nepříjemného zranění. Rukavice brání před odřením rukou o bary, ráhna a provazy. Neoprenová obuv zase zajistí, že si chodidlo nezraníte o ostré kameny. Stejně tak většinou je gumová podrážka pro zvýšení bezpečnosti svého nositele i opatřena protiskluzovou úpravou.

Pozor, riziko nehody vám na kluzkém povrchu může hrozit dokonce i na „obyčejném“ koupališti. Každé léto plní ordinace ortopedů obligátní diagnózy v podobě fraktur dolních končetin. Ačkoli se sportovat nechystáte, na vhodné boty do vody byste ani tak neměli zapomínat. Ty neoprenové určitě udělají i v tomto případě velmi dobrou službu. Obyčejné žabky určitě vhodné nejsou.

Jak je to s tloušťkou neoprenu

Stěžejním parametrem pro nákup bot z neoprenu i vhodných rukavic je především tloušťka výchozího materiálu. U bot to konkrétně může být v rozmezí 2 až 7 mm, u rukavic se většinou setkáte s tloušťkou neoprenu 2 až 5 mm. Výběr záleží na podmínkách, v nichž budete sportovat.

Studená voda vyžaduje silnější neopren od 5 mm. Což platí jak v případě neoprenových rukavic, tak i u bot. U bot je pak navíc vhodné zvolit vyšší provedení, které navíc překrývá také kotník.

Zapomenout ale samozřejmě nesmíme ani na to, že i v teplejším období mají oba tyto doplňky svoje místo. Jejich úkolem totiž není jen chránit vás před zimou, ale také před nežádoucím působením slunečních paprsků.

Pokud počítáme s provozováním sportu v oblastech teplých až tropických, budou nám stačit rukavice s tloušťkou pouze 1,5 mm. U bot se můžete poohlížet po provedení, které má 1 až 3 mm. Zpravidla to také budou boty nízké.

Jak vybrat velikost bot a rukavic

Podstatná je také správně zvolená velikost. Neopren totiž vždy funguje tak, že propustí k tělu malé množství vody. To se velmi rychle dokáže ohřát na teplotu těla. Subjektivně nám tak díky němu není zima.

Stejný princip funguje i u bot a rukavic z neoprenu. Proto zní ta nejlepší rada pro výběr optimální velikosti poněkud nejednoznačně: Jednoduše by vám měly být akorát. Ovšem pozor, subjektivně byste měli vnímat i určitý komfort, nesmí vás tlačit. A také je podstatné si uchovat určitou flexibilitu a svobodu pohybu.

U rukavic se velikost odvíjí od obvodu dlaně v centimetrech. U bot je to délka chodidla, která se stanovuje v milimetrech.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek