Při řízení auta by mělo za všech okolností platit jedno nepsané pravidlo: únava za volant nepatří! Únava má totiž na svědomí každou desátou nehodu a na dálnici je riziko dokonce dvojnásobné. Ztráta pozornosti způsobená únavou a mikrospánkem může mít navíc snadno fatální následky. Není proto radno je podceňovat — a vyplatí se vědět, jak se jim vyvarovat a jak jim předcházet.
Únava a mikrospánek jsou riskantní spolujezdci
Již po čtyřech hodinách jízdy se pozornost řidiče výrazně snižuje a naopak — až o polovinu — se zvyšuje riziko případné nehody. Pozornost dokáže spolehlivě otupit například monotónní ráz dlouhých cest, s jakým se setkáváme třeba na rovných dálničních úsecích s pravidelně ubíhajícími bílými čarami. A únava za volantem s sebou nezřídka přináší mikrospánek.
Krátkým, několikavteřinovým usnutím — někdy i s otevřenýma očima — bývají podle statistik nejvíce ohrožení mladí řidiči do 26 let, kteří mívají větší sklony při jízdě riskovat. Nedbají na příznaky stoupající únavy a navzdory riziku pokračují v cestě, čímž ovšem ohrožují jak sebe, tak další účastníky silničního provozu.
Nejlepší rada na cesty? Prevence a odpočinek!
Únavě za volantem je proto dobré se bránit včasnou prevencí. Tou přitom přirozeně nejsou „osvědčené“ rady a tipy v podobě silné kávy či povzbuzujících energetických nápojů — u nich sice dojde ke krátkodobému přívalu energie doprovázenému falešným pocitem uspokojení, nicméně z dlouhodobého hlediska mohou nastupující únavu spíše ještě prohloubit.
O poznání spolehlivější a efektivnější je usedat za volant náležitě odpočatí a při delších cestách si naplánovat pravidelné přestávky na odpočinek. To ostatně dobře vědí i mnohé navigace, které umějí řidičům připomenout, aby si po každých dvou hodinách jízdy dali alespoň čtvrthodinovou pauzu. Ideální je se při ní protáhnout na čerstvém vzduchu, občerstvit se, zajít si na záchod…
Mikrospánek za volantem vás může zaskočit kdykoli. Nicméně největší riziko představuje řízení v pozdních nočních hodinách, kdy obvykle spíme. Stejně tak je třeba věnovat velkou pozornost posledním úsekům delších cest — ať už se po několikahodinové jízdě blížíte do cíle své dovolenkové cesty, nebo to již máte naopak pouhých pár kilometrů domů. Nebezpečí snížené pozornosti je v těchto úsecích vysoké, neboť řidičům se v dané chvíli mnohdy honí hlavou myšlenky, které pozornost od řízení odvádějí.
Pojistky proti ztrátě pozornosti
Moderní auta jsou dnes vybavena mnoha systémy, které dokáží únavu řidiče rozpoznat a před hrozícím nebezpečím varovat, případně dokonce i samočinně zabránit srážce. Pokud už ale k nehodě dojde, můžete se spolehnout, že s úhradou materiálních škod vám vždy spolehlivě pomůže pojištění auta — ať už v podobě povinného ručení či havarijního pojištění, které si na míru svého auta můžete sjednat on-line třeba u Kooperativy.