DomůSportHydrofoil – tak trochu rychlé svezení 

Hydrofoil – tak trochu rychlé svezení 

Hydrofoil je nový a zatím ne zcela známý adrenalinový sport. Co je jeho podstatou a co všechno je k němu potřeba?

Jak hydrofoil funguje a kde se objevil poprvé

Hydrofoil má podobu křídla a využívá se obecně pro jízdu na vodní hladině. Představit si jej můžeme podobně jako křídlo v letadle.

Využívá principu vznášení, dochází zde ke snižování odporu. Jde o prostou fyziku. Vysvětlit lze celý mechanismus prostřednictvím tzv. Bernoulliho rovnice, což je vztah užívaný v mechanice tekutin. Ta, jednoduše řečeno, říká, že v rychlejším proudění nastává menší tlak než v tom pomalejším.

Nad křídlem je tedy tlak vody malý, pod ním větší. Křídlo je proto vytlačováno vzhůru. Díky tomu se můžete po nasazení křídla po vodě pohybovat mnohem rychleji a s menším odporem vody než v případě běžných plavidel.

Je důležité si zároveň uvědomit, že voda je těžší než vzduch, tudíž může být křídlo pro dostatečného vztlaku jen relativně malé. Tato relativně nenápadná součást se ale může pyšnit tím, že je po aerodynamické stránce téměř dokonalá.

První hydrofoily zdaleka nejsou tak čerstvou záležitostí, jak bychom čekali. Výše uvedený princip byl objeven už před zhruba 100 lety počátkem 20. století.

Některé zdroje pak uvádějí coby rané počátky této technologie období ve druhé polovině 19. století, kdy už se objevily první tendence zvýšit rychlost lodí. K tomuto zároveň doplňují jméno francouzského inženýra Emmanuela Denise Farcota. O jeho inovativním nápadu existují zmínky na britském patentovém úřadě již z roku 1869.

Jak se hydrofoil uplatňuje ve vodních sportech

Prioritně se začal používat hydrofoil u motorových lodí a katamaránů, ať už ve sféře civilní i vojenské. Postupně pak přišlo na řadu jeho zdokonalování. A společně s ním i využití v rámci vodních sportů. Prakticky je hydrofoil určen pro jízdu za dnů, kdy nepřejí podmínky a panuje slabší vítr.

Foiling je tak zastřešujícím pojmem pro řadu sportů, u nichž může tento doplněk naleznout uplatnění. Patří k nim například kitefoiling, windfoiling, surfoiling a foil pumping. Přidat jej můžete také k paddleboardu. V Česku se jedná v zásadě, co se týče rozvoje popularity, o záležitost posledních několika málo let.

Například u surfoilingu dochází nejen k tomu, že můžeme dosáhnout zmíněné vyšší rychlosti, ale pohyb je také mnohem jednodušší. Co vlastně v praxi znamená ona vyšší rychlost? Při využití přídavného křídla u kitefoilingu můžete dosáhnout rychlosti přes 50 km/h.

Hydrofoil umožňuje zájemcům tak doslova létat nad vodou. Hydrofoiling je tak sport, který vám dovolí si užít klidnou jízdu, ale i provádění nejrůznějších triků nad hladinou. Jedná se tak o prvek, který vám jednoduše pomůže objevit zcela nový rozměr zábavy. Jestliže začínáte, je vhodné, pokud již ovládáte jízdu na nějakém konkrétním směrovém boardu.

K výhodám patří i to, že jak se tento sport dostává do povědomí, klesá na přijatelnou úroveň také cena vybavení. Pořídit si hydrofoil můžete proto i vy např. na Mysticstore.cz. Tam vám také rádi poradí s výběrem toho správného vybavení a přidají i nějaké tipy pro ježdění.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek